85EE12EA 2738 4BE5 9E3F 96CCAD1E29C0
Astroloji Yorumcusu > Burçlar > 21 Aralık Ekinoksu Güneş Bayramı En uzun Gece

21 Aralık Ekinoksu Güneş Bayramı En uzun Gece

21 Aralık Ekinoksu Güneş Bayramı En uzun Gece

Dünyanın neresinde olursanız olun gündönümü kutlamanız gereken çok özel bir gündür. Çünkü daha fazla güneş ışığı demektir. Bu yüzden güneş bayramı olarakta kutlanır. Güney yarım küre yaza geçiyorken kuzey yarım küre güneş ışınlarını daha çok alır. Gökyüzümüzün kubbesindeki güneşin yıl boyunca en uzak güney noktasına ulaştığı zamandır. Aralık gündönümü, antik çağlardan günümüze kadar farklı kültürlerde önemli roller oynamıştır.
Noel kutlamaları bile Aralık gündönümünün kutlanmasıyla yakından bağlantılıdır.

Kış, uyuşukluk, karanlık ve soğuk mevsimi olmasına rağmen, Aralık Gündönümü “Güneşin dönüşünü” işaret eder ve günler yavaş yavaş uzar. Önümüzdeki daha bol ışıklı günlerin ve doğanın devam eden döngüsünün kutlamaları, Aralık Gündönümünün etrafında bayramlar, festivaller ile kültürlere tarih boyunca ortak olmuştur.

Astrolojide ise 22 Aralık itibariyle Güneş Oğlak burcuna geçer. Oğlak burcunun yönetici gezegeni Satürn’dür.
Antik Mısır’da ise Saturnalia festivalleri düzenlenirmiş. Satürnal ziyafetleri yaklaşık MÖ 217 yılına kadar yapılmış . Festival, tanrıların babası Satürn’ü onurlandırmak için düzenlenmiş ve disiplinin askıya alınması ve olağan düzenin tersine çevrilmesi ile karakterize edilmiştir.
Bugüne ritüellerle eşlik etmişlerdir.Bu ritüellerden en bilineni bereketi, kadınlığı, çoğalmayı temsil eden Nar ritüelidir. Kapı eşiklerinde kırılan nar, o kışın bereketli geçeceğine işarettir. Narın renginin kırmızı olması da güneş ve ateş ile bağlantılıdır. Bu günde kırmızı rengi üzerimizde taşımak, ateş elementini aktif etmek kışın bereketini çağırır.

Bir diğer ritüel ise ağaçları süslemektir. Ama hangi ağacı süslemek gerekiyor? Çam ağacı yeşilliğini koruduğu için hayatın döngüleri ve ölümsüzlükle ilişkilendirilir. Bu yüzden gündönümünü de temsil eder. Çam ağacı süslemek Noel geleneği gibi görünse de asıl kökeni buraya dayanır.

Sizler de bu yeni yılda bu yeni döngüde güneş bayramını kutlayarak bereketinizi arttırmak için evinizin eşiğindeyken nar kırabilir, o gün nar yiyip ikram ederek kırmızı rengini giyebilirsiniz. Ateş elementini aktif etmek için kırmızı bi mum yakabilir, bir çam ağacını süsleyerek yeni gündönümü dileklerinizde bulunabilirsiniz.

Yorum yap

Kategoriler

Astroloji Danışmanlıkları İçin Tıklayın👇

Kategoriler

Doğum Haritası Analizi ile Kaderinizin Kilidini Açın

Kapsamlı analiz, kişiselleştirilmiş iç görüler ve kendinizi keşfetme yolculuğunuzda uzman rehberliği. Doğum haritası analizinizi şimdi alın.